Dorian Gray (nesmrtelnost někdy není jen "žili šťastně až navěky")

1. června 2010 v 16:00 | Ella016 |  filmy
Dorian Gray
Představte si, že jste mladí, pohlední, bohatí, šlechtického původu, nezkažení špínou světa a všichni chtějí být jako vy.

Tak přesně takhle to má mladý Dorian, který se vrací do Londýna, kde mu jeho ehm... snad děda? zanechal dědictví. Mladé londýňanky by ho chtěly za muže, muži by chtěli jeho mládí a slávu. Jednou mu jeho přítel Basil namaluje obraz, který je prakticky jako živý - skutečná podoba mladého Doriana zachycená na plátně, která nikdy nevybledne. Basil je Dorianovým rádcem a lepším já - radí mu vždy dobře a uznává ty slušnější činy, ale to by nesměl existovat lord Henry - ono špatné já, který Dorianovi naopak radí, že život je na to, aby se užíval plnými doušky, nehledě na následky a že mu ukáže, jak žít. Henry do Doriana neustále vštěpuje myšlenky, že krása a mládí je to jediné co teď Dorian má a měl by toho využít, protože takový nikdy už nebude. A okouzlený Dorian se nechá chytit - před obrazem vysloví přání, které změní celý jeho život a to, že klidně zaprodá duši, jen aby zůstal navždy mladý a obraz stárl místo něj. Co nikdo nečekal je, že jeho přání bude splněno.

Henry Doriana tahá po všech nevěstincích ve špinavé a chudé části Londýna, ukazuje mu, jak si užívat a Dorian mu naslouchá. Hřeší a páchá činy, které se zapisují do jeho duše... a požírají ji zevnitř. Všechny jeho "špatnosti" se ovšem místo na Dorianovi odrážejí na jeho portrétu, Dorian toho začne využívat a zaprodává se Ďáblu čím dál víc...

Nejnovější zpracování knihy Oskara Wilda s Benem Barnesem v hlavní roli přináší příběh, který zná nejspíš každý a pokud ne, tak alespoň tuší o co jde. Na začátku je Dorian přímo zosobněním ctnosti, která díky lordu Henrymu mizí jako pára nad hrncem a vytváří nelítostného, nezranitelného a navždy mladého převtěleného Ďábla, který se neštítí ničeho. Ale i nesmrtelnost a všechny požitky života začnou unavovat a Dorian si naopak uvědomuje čím se díky Henrymu stal (samozřejmě se svojí velkou účastí). Četla jsem i knihu, ale nedočetla =D Film mě bavil víc, no... bavil... nejdřív jsem si říkala, že Dorian to přece nemusel dělat, moh zůstat milý a nevinný stále, ale pak mi došlo, že je to jenom člověk, že... a začalo mi ho být líto, hlavně nakonci - snažil se uchránit svoje tajemství, ale zároveň i dívku, Henryho dceru, do které se (technicky vzato na stará kolena) skutečně zamiloval a kterou chtěl ochránit před sebou samým a to ho tak trošku u mě očistilo z těch jeho vražd, hříchů a nevím čeho všeho...
dorian a onen osudový portrét

a trailer (vážně nemám ráda, když místo jména herce, který hraje hlavní postavu uvádějí jméno známějšího herce!!! grr)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wendulka Wendulka | Web | 4. června 2010 v 8:56 | Reagovat

Páni ten film bych chtěla vidět.
Jinakvelmi ráda spřátelím, přiddám si tě na blog.
Jinak gratuluji k maturitě, troufám si tvrdit, že úspěšné :)

2 Michka Michka | Web | 6. června 2010 v 22:43 | Reagovat

hmm, nevím, mě zase ten film moc nezaujal - strašně moc jsem se na něj těšila a když jsem se na to konečně mohla podívat... upřímně, Dorian tam vážně nedělá nic jiného, než že si užívá a užívá a užívá (a je mu úplně totálně jedno s kým)... a taky bych neměla zapomenout na to, že si užívá... alespoň pro mě to rozhodně nemělo žádnou hloubku - narozdíl od knihy, která rozhodně není jenom o užívání... celkem smutné je to, že samotná postava Doriana získala jakous takous hloubku až tak v půlce, kdy se film úplně odklonil od knižní předlohy... a ještě smutnější je, že ho Firthův lord Henry zastiňoval s lehkostí a elegancí sobě vlastní, kdykoli se vyskytl na scéně... takže, v podstatě z toho nemám nic kromě těch pár hlášek, které jsme si během sledování filmu vytvořily - třeba "nenápadný jako dorian"

3 Kolda Kolda | E-mail | Web | 9. června 2010 v 6:52 | Reagovat

Překvapivě - jelikož se tak často neděje x) - souhlasím s Michkou. Dorian je tam poněkud často poněkud nechutný, ale aspoň jsme se mu taky dokázaly zasmát: když byl ´velmi nenápadný´, jak chtěl shodit Henryho ze schodů nebo ta ´zvláštní´krev na začátku x) Myslím, že knížka je mnohem lepší, ale aspoň trocha lorda Henryho zůstala i ve filmu =D Popravdě nevím, jestli bych se na něj chtěla někdy kouknout znovu..
Prosím tě, jak jsi mohla knížku Doriana vůbec přestat číst? xD

4 titinetrouble titinetrouble | Web | 1. října 2011 v 20:26 | Reagovat

Ten film mám moc ráda, ale knížka je stejně nejlepší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama